Elektrik Enerjisi İletim Üretim ve Dağıtım Teknolojisi Programı

Genel Bilgiler

Elektrik Enerjisi Üretim,İletim ve Dağıtımı Programı’nın amacı, çağın gereklerini yakından takip eden, alanında uzman ve teknik elemanlar yetiştirmek ve okul çevre iş birliği çerçevesinde çevrede bulunan barajlarda görsel işleyiş ve uygulama alanı bularak eğitim vermektedir.

Lisans Tamamlama

Öğrenciler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavına(DGS) katılıp başarılı olmak koşuluyla fakültelerin Elektrik Mühendisliği Bölümleri ya da Teknik Eğitim Fakültelerinin ilgili bölümlerine girip lisans eğitimi alabilmektedirler.

Mezunların Alacağı Ünvanlar ve Çalışabilecekleri Alanlar

Elektrik Enerjisi Üretim,İletim ve Dağıtımı Programı’ndan mezun olan öğrenciler ‘‘Elektrik Teknikeri’’ unvanını alacak ve enerji üretimi, iletimi, dağıtımı ve kullanılması alanlarında tasarımcı ya da uygulayıcı olarak çok geniş iş alanları bulacaklardır. Mezunların çalışabileceği mevcut kuruluşlar olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (PİGM), Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü (MTA), Elektrik İşleri Etüd İdaresi (EİE), EÜAŞ, TEİAŞ, TEDAŞ, DSİ, TKİ, TTK, TPAO, BOTAŞ, TÜPRAŞ, TAEK sayılabilir. Bunun dışında bugünlerde pek çok yerli ve yabancı kuruluşlar fuel cell, güneş pilleri, güneş bacaları, biyoenerji, jeotermal, rüzgâr ve hidrolik enerji santralleri konusunda yatırım yapmaktadır.